חזרה לבלוג המילניום

חקר המצויינות NLP

NLP – חקר המצוינות/ אהובה קשת

אתם בטח מכירים אנשים שהם טובים במה שהם עושים ואולי אתם גם מכירים אנשים שממש מצטיינים בתחומם.
האם תהיתם פעם מה עושה את התפקוד שלהם לכל כך טוב, ואיך הם עושים את זה, כך שזה נראה כל כך קל ופשוט…

לדוגמא – מורה טוב הופך את הנושא המסובך לקל ופשוט ללמידה, כך שאפשר ללמוד ללא מאמץ.
או מנהל טוב שיודע להניע בקלות את עובדיו וליצור מוטיבציה חיובית שמביאה להישגים ואוירה טובה..

ה-NLP   התחיל בחיפוש תשובות לשאלה מה הופך אדם למצטיין בתחומו? ואיך נגלה את האלמנטים המשמעותיים במצוינות כדי שנוכל להנחיל אותם לאחרים?
תוך כדי קריאת המאמר חישבו לעצמכם במה אתם מצטיינים, ובאיזה תחומים הייתם רוצים להשתפר…

 

מה זה בכלל NLP ?

ה NLP זה אוסף של הנחות יסוד וטכניקות שמאפשרות לנו למצוא דרכים לכוונן את עצמנו למטרות וליעדים שלנו בחיים.
אבל במחשבה שנייה, ה- NLP הוא יותר מאשר רק אוסף טכניקות. זוהי גם צורת חשיבה  ותפיסת עולם המבוססת על סקרנות, מחקר והנאה.

ה NLP מאפשר לנו לשפר ולחזק את היכולות והמשאבים שלנו, לשפר את התקשורת שלנו עם עצמנו (לפתור קונפליקטים פנימיים לדוגמא) ,לשפר את התקשורת והיחסים שלנו עם אחרים, ליצור שינוי מהיר ללא מאמץ (ככה זה כשעובדים עם התת מודע) ולהצטיין במה שאנו עושים.

הNLP מיושם בתחומים שונים,לדוגמא:
בתחום העסקי
אימון אישי((couching
שווק ומכירות
פסיכולוגיה
ספורט
בריאות
רכישת השכלה
ועוד…
רב הספרים של עזרה עצמית מכילים טכניקות של NLP , שהולכות ומשתכללות עם השנים ומספר הטכניקות הולך ועולה, זהו תחום שיותר ויותר אנשים מתוודעים אליו, והוא ממשיך להתפתח כל הזמן.

 

מאיפה בא השם – NLP ?

ה-N  בא מהמילה Neuro  ,מערכת העצבים האנושית שכוללת את המוח ואת חמשת החושים.
ה-L  בא מהמילה Lingustic  – שפה, ומתייחסת לשפה הורבאלית והלא ורבאלית (שפת הגוף) שבעזרתן אנו מתקשרים בעולם.
ה-  P בא מהמילה Programing   – תכנות או ניתוב, כלומר היכולת שלנו לתכנת מחדש את המערכת העצבית והתקשורתית שלנו לצורך השגת המטרות שהצבנו לעצמנו.

 

איך הכל התחיל?

הסיפור של ה-NLP  מתחיל בתחילת שנות ה-70 כשג’ון גרינדר -פרופסור ללשון וריצ’רד בנדלר -סטודנט למחשבים ופסיכולוגיה, התעניינו בחקר תבניתי  של המצויינות. שניהם היו מרותקים מנושא המודלינג. (modeling)

מודלינג זה לקחת מיומנות ולהבין אותה לעומק, כדי ללמד אותה אחרים.
אם אדם אחד יכול לעשות משהו ממש טוב, אפשר לעשות לו מודלינג, כלומר לברר לעומק איך הוא עושה את זה באופן מודע ולא מודע, וללמד את המיומנות הזו אנשים אחרים.

היה להם את המזל לעבוד באותה תקופה בצמידות לפריץ פרלס –מייסד תורת הגשטאלט ,ולוירג’יניה סאטיר-מטפלת משפחתית מצטיינת.
שניהם היו כוכבים עולים ומאוד מצליחים, בנדלר וגרינדר רצו להבין איך הם עושים את זה? מה הסוד שלהם? ומה המשותף להם ,למרות ששניהם היו טיפוסים שונים מאוד.המטא מודל (meta- model)

הרמזים הראשונים לפתרון התעלומה היו תבניות השפה ששנהם השתמשו.
כלומר איך הם משתמשים במילים, ואיזה שאלות הם שואלים את המטופלים שלהם.
הם קראו לתבניות האלה מטא מודל, מטא זה למעלה ,מעבר לאדם ספציפי.
ה- NLP חוקר איך מה שאנחנו אומרים ומשדרים משקף את העולם הפנימי שלנו, את המחשבות והתחושות שלנו, ואיך אחרים קולטים את מה שאמרנו.

המטא מודל מבוסס על העיקרון שבני אדם לא חווים את המציאות האובייקטיבית כמו שהיא, אלא חווים אותה דרך “המפות של המציאות ” שיש להם בראש. כלומר לכל אדם יש את תפיסת המציאות הסובייקטיבית שלו, שמורכבת ממכלול האמונות והערכים שלו, ואנו מפרשים את המציאות בהתאם לכך.

אם נוכל להרחיב ולהעשיר את המפות האלה תהייה לנו הרבה יותר בחירה ויותר דרכים לפתור את הבעיות שלנו.

כשאדם לוקח אחריות אישית על מצבו ובעיותיו, הוא מתחיל להתחבר לכוחות שלו כדי לשנות את המצב.
אחת השאלות החשובות שאשאל אדם כזה היא:  איך אתה מצליח להנציח את המצב הבעייתי?(במקום למה) לדוגמא איך אתה פוחד מקהל? או איך אתה מדוכא?  איך אתה מכניס את עצמך לדיכאון? מה את רואה,שומע, מרגיש באותו רגע? תאר לי את התהליך, אם הייתי צריכה להחליף אותך ,למד אותי איך אתה עושה את זה…

ה-NLP  חוקר את המבנה של החוויה הסובייקטיבית, כשאתה מבין מה עובר לאדם בראש רגע לפני התגובה הפיסיולוגית של הרגש ,
יש לך אינפורמציה חדשה שעוזרת לך לשנות את המצב.

כשאני מקבלת תשובה אני קשובה למילים וגם לשפת הגוף של האדם מולי, ובוחנת את תנועות העיניים שלו ואת המחוות שלו, כל אלה מרמזים על התקשורת הפנימית של האדם, לרב אין האדם מודע לדיבור הפנימי ולתמונות שהמוח שלו מקרין, מכיוון שהתהליך כל כך אוטומטי.
כשהופכים תהליכים לא מודעים למודעים ,אפשר לעשות שינוי ביתר קלות.

החושים שלנו

אנחנו חווים את העולם דרך החושים שלנו, אנחנו רואים,שומעים,טועמים,מריחים ומרגישים את העולם שלנו ,ולכל אחד מאיתנו יש את החוש הדומיננטי ,שדרכו הוא חווה את העולם ביתר עצמה.אנחנו יוצרים מפה של המציאות בעזרת חמשת החושים שלנו.

רב האנשים הם ראייתיים (ויזואלים) , כלומר החוש הדומיננטי הוא הראיה וניתן לשמוע את זה בשפה- בביטויים כמו “אני רואה שאתה עקשן”  “זה לא נראה לי” ,”תראה” , “תביט” , “הוא רואה הכל ורוד” ועוד…
יש את האנשים התחישתיים(קינסטטים) כלומר החוש הדומיננטי הוא התחישה ,ושוב נזהה אותם דרך השפה- במשפטים כמו: “זה לא מרגיש לי טוב”  ,”לא נוח לי עם זה”  ,”יש לי יציקה על הראש” ועוד..
ויש אנשים שמיעתיים (אודיטורים) – ישתמשו הרבה במילים כמו- “”תקשיב רגע” “תשמע שניה” “זה לא נשמע לי” “כולי אוזן” “זה ממש צורם לי” ועוד…
ישנו מיעוט (אחוז אחד) של אנשים שחווה את העולם דרך חוש הריח והטעם,נמצא אותם בין השפים,טועמי היינות,או בתעשיית הבשמים.

ניתן להשתמש בידע הזה בכל תחומי החיים כדי ליצור תקשורת טובה יותר ,השפעה ואמון.
דוגמא מתחום השיווק – אדם שמגיע לסוכנות מכוניות לקנות מכונית חדשה: איש המכירות מראה לו את האוטו ,פותח לו מכסה מנוע, מראה לו נתונים ,ואומר לו –”אתה יכול לראות שהמכונית הזו היא כמה רמות מעל המכוניות האחרות” ,הלקוח עונה לו-“אני לא יודע ,זה לא ממש נשמע לי …
הלקוח נתן רמז למוכר ,הוא שמיעתי ,לכן כדי להצליח במכירה המוכר צריך להשמיע לו את צליל המנוע,  להדליק אולי את מערכת הסטריאו כדי שהוא יוכל לשמוע את האיכות שלה ,לשאול אותו אם הוא רוצה לשמוע המלצות מקונים ותיקים ועוד.. כלומר לדבר איתו בשפה שלו.

אם המוכר לא יקלוט את המסר וימשיך להראות לקונה הפוטנציאלי את הנתונים על האוטו,(היות והוא עצמו ראייתי) סביר להניח שלא תהייה מכירה כי יש קצר בתקשורת.

כל מה שאנחנו קולטים דרך החושים שלנו יוצר מחשבות, מחשבות יוצרות רגשות ,שמניעים אותנו לפעמים לפעולה.
הNLP בחר להתמקד במחשבה, איך נוצרות המחשבות אצל כל אדם.
ד”ר ריצ’רד בנדלר גילה שמחשבה היא מעין מופע חושי פנימי,
וניתן לשנות מחשבות ,ולהשפיע על הרגשות אם נדע מאיזה פרמטרים חושיים בנויה המחשבה.
אסביר את זה בתרגיל מחשבתי: עצמו לרגע עיניים וחשבו על אדם אהוב , שימו לב איפה התמונה שלו ממוקמת בדמיונכם, סביר להניח שאתם מדמיינים אותו קרוב אליכם בצורה ברורה,צבעונית ומוארת…

עכשיו תחשבו על מישהו שאתם לא כל כך אוהבים… שימו לב איפה הוא ממוקם,סביר להניח שאתם מדמיינים אותו רחוק מכם, אולי קצת מטושטש, קצת חשוך,אתם לא רוצים קרבה אליו.
נסו להחליף לרגע את המיקומים ,קרבו את האדם הלא אהוב והרחיקו בדמיון את האהוב ,ותראו מה זה עושה לכם, סביר להניח שתרגישו אי נוחות והתנגדות לעשות את זה.
ככל שמישהו או משהו יותר משמעותי בחיינו, נתפוס אותו כקרוב יותר ,צבעוני יותר ,בהיר יותר, גדול יותר וממוקד יותר.
בעצם זו הדרך שבה המוח שלנו מקודד מחשבות , בעקבות הגילוי של הקידוד המוחי דרך מרכיבי החושים,פיתחו חוקרי הNLP מגוון טכניקות לצורך שינוי מחשבתי רגשי והתנהגותי.

 

לסיכום-איך יוצרים שינוי בחיים?

דבר ראשון דע מה אתה רוצה להשיג, הגדר מטרה שאליה תרצה להגיע, הגדר אותה באופן חיובי ,מוחשי וראלי, מטרה שאתה יכול לדמיין ושעושה לך טוב בנשמה…
,
כשאתה ניגש לשינוי והתפתחות אישית, עליך להיות עקבי ונחוש להצליח ,עליך להאמין במה שאתה עושה ,ולהרגיש שאתה אחראי ליצירת  השינוי, במילים אחרות להיות בשל לשינוי.
אז תוכל ליישם (בעזרת מנחה מוסמך) את הטכניקות שפותחו
ב- NLP לשם שינוי ולמידה.

על התוצאה של השינוי להיות אקולוגית, כך שהיא תתאים לתמונה הגדולה יותר בלי השלכות מצערות לגבי עצמך או אחרים.

וכדי לחזק ולבסס את השינוי הרצוי, עליך לחזור מנטאלית על השינוי החדש והלמידה, וכך תזכור להתנהג אחרת כשיגיע הזמן לבחון את מה שלמדת.

בהצלחה בהמשך הדרך
אור ואהבה
אהובה קשת
מנחה אישית מוסמכת בכירה ב NLP ודמיון מודרך
NLP Master Practitioner
מורה במרכז רטר ומנחה קבוצות סופרויז’ן למטפלים
O54-8080772
03-5710431
akeshet@013.net
www.akeshet.com