חזרה לבלוג המילניום

טיפול בנשירת שיער והתקרחות ברפואה הסינית

אבחון וטיפול בנשירת שיער והתקרחות
מבחינת אחוזים התוצאות מראות שכ -80% מהגברים ו – 40% מהנשים יסבלו מנשירת שיער והתקרחות
.
מחזור הצמיחה של השערה פועל בצורה כזו שחלק מן השערות נמצאות בכל זמן נתון באחד משלבי הצמיחה, וחלק מן השערות נמצאות במעבר משלב לשלב (שלב הצמיחה, שלב הביניים ושלב המנוחה). כתוצאה מכך בכל יום נושרות 60-100 שערות מן הראש ובכל יום מופיעות 60-100 שערות חדשות.

מתי הנשירה וההתקרחות הופכת לבעיה? כשהשיער שנושר אינו צומח.  דרך לבדוק אם יש נשירה פתולוגית זה לבדוק כמה שיערות נשארות ביד כאשר מעבירים את היד בשיער, מעל 7 בכל פעם זו כבר בעיית נשירה.

סיבות הנשירת שיער והתקרחות בגברים ונשים שונה בכמה מובנים, בגברים ההתקרחות מתחילה בעיקר בחלק העליון של הקרקפת ובמפרצים לעומת נשים שהיא יותר מפוזרת.
בגברים סיבת ההתקרחות היא בעיקר תורשתית וגנטית לעומתן אצל הנשים נראה מגוון סיבות כמו: דיאטה, מתח נפשי, חוסר איזון של בלוטת התריס, חוסר בברזל, תגובות לתרופות ושינויים במזג האוויר.

סיבה נוספת לנשירת שיער והתקרחות היא מחלה אוטואימונית בשם אלופציה אראטה שם ההתקרחות היא פתאומית, מהירה ודרמטית ומופיעה באותה הצורה בגברים,נשים וילדים. במחלה זו החולה מאבד את השיער בחלקים גדולים מהקרקפת ולעתים בכל חלקי גופו. הסיבה לכך עדיין לא ידועה אך מניחים שקשורה  לטראומה ומתח נפשי קיצוני.

ישנם כמה תוספי תזונה ושתי תרופות נפוצות בשוק, פרופוסיה ומינוקסי. שתיהן יעילות כל עוד לוקחים אותן, ברגע שמפסיקים השיער חוזר לנשור, שתיהן מאד יקרות ולאחרונה התפרסמו מגוון של תופעות לוואי לגבי הפרופוסיה שפוגעת בחשק המיני וכנראה שגם בכמות הזרע.

טיפול בהתקרחות ונשירת שיער ברפואה הסינית

הסיניים התברכו בשיער שופע ובוהק כנראה לא סתם, ככל שמתעמקים ברפואה הסינית הסוד נחשף ומסתבר שהוא פשוט יותר מכדורים, השתלות ושאר מזיקים.

אגדה ידועה מספרת שלפני שנים רבות אדון בן 56 בשם HE גזם את עציו, כאשר הבחין בצמח מיוחד במינו שגבעוליו מצטלבים כמו זוג אוהבים. מכיון שאדון HE מעולם לא התחתן או הביא ילדים התעוררה סקרנותו והוא החליט לבדוק את פשר התנהגותו של הצמח. לאחר אכילת השורשים במשך שבוע החל מר HE להרגיש חזק יותר ולאחר שנה שיערו האפור השחיר כולו. מאז נקרא הצמח “שערו השחור של מר HE” ובשמו הסיני HE SHOU WU והוא אחד מהצמחים המובילים והאפקטיביים ביותר בפורמולות לטיפול בשיער.
כמו הפורמולה: QI BAO MEI EAN DAN

חוץ מצמחים בעלי היסטוריה עתיקה ניתן למצוא שיטות טיפול מעט יותר מודרניות כמו מזו רולר וסבן סטר. שניהם מבוססים על מחטים קטנות המחוברות למקל או לרולר שאיתם מקישים או נוסעים לאורך איזורי ההקרחה לגירוי השורשים וזקיקי השיער. העבודה עם מכשירים אלו היא בד”כ עצמאית בבית בכל יום עד להופעת השורשים החדשים.