חזרה לבלוג המילניום

מספר אצווה

החלטתי לנסות לעשות קצת סדר בבלאגן שהולך במדינתנו הקטנה והיפה בכל הנוגע לשמנים אתריים ושמני בסיס המשמשים לטיפול בארומתרפיה ועיסויים.
אתם בטח יודעים שישנה תופעה של זיוף שמנים אתריים ושמני בסיס כאחד, למה הכוונה בזיוף?
מהילה של שמן X בשמן Y ) Y שמן זול לדוגמה קנולה) והגדרתו כשמן X בלבד. ניתן למצוא עקבות לתופעה זאת בכל מקום… בתי טבע,  במכוני ספא ואפילו אצל מטפלים! מאוד קשה להבחין במגע או בהרחה אם השמן עבר דילול ומהילה. מכיוון שניתן להוסיף ריחות סינטטים לשמן שיעניקו לו ריחות מופלאים ומקסימים אך למעשה לא יהיו בו את כל התכונות הנפלאות של שמן טהור.

בעולם ישנה בורסה של שמנים, בדיוק כמו הבורסה שלנו רק שבה סוחרים בשמן. לכן כשאני שומע ממטפלים שקנו ליטר שמן שקדים “טהור” ב-30 ש”ח והם בטוחים שהם קנו שמן עיסוי ברמה הכי איכותית שיש אני נאלץ להרים גבה ואפילו שתיים!

טוב, אז איך בעצם אפשר להיות בטוחים שמה שרשום על הבקבוק הוא באמת מה שיש שם?!?!
האופציה היקרה והלא מומלצת היא לקחת את השמן לבדיקת מעבדה אבל ביננו אף אחד לא יעשה זאת… האופציה השניה פשוטה וזולה בהרבה! פשוט להסתכל על “מספר האצווה” או בשמו הלועזי “BATCH NO”! מספר האצווה הוא בעצם תעודת הזהות של השמן! לפי מספר זה ניתן לדעת מאיזו מדינה השמן הגיע, מתי הוא הגיע, איפה מזגו אותו ועל ידי מי והכי חשוב זוהי החותמת שמה שרשום על הבקבוק זה באמת מה שיש בו!
רק למעבדות מורשות בארץ ישנה רשות לרשום מספרי אצווה ככה שלא כל אחד יכול להמציא לו מספר ולרשום על הבקוק שכן אם יעשה זאת יסתכן בפלילים!
מי שיקפיד לבדוק שאכן קיים בשמנים ארומטיים או בשמני בסיס שהוא קונה מספרי אצווה יכול לישון בראש שקט שהשמנים שברשותו הם אכן השמנים שהוא רצה ולא עוד שמן לטיגון.

שמנים אתריים ושמני בסיס נועדו לטיפול, חשוב שהם יהיו באיכות גבוהה!