חזרה לבלוג המילניום

רומזרין לריפוי טבעי

רוזמרין
רוזמרין הוא שיח ירוק-עד שגדל בר בארצות אגן הים התיכון ונפוץ מאוד בישראל, כמו גן בספרד, תוניסיה, מרוקו ובמדינות נוספות. הרוזמרין הוא אחד מבין צמחי המרפא שימושיים ביותר בעולם רפואת הצמחים וכך גם בעולם הארומתרפיה. מקור השם רוזמרין הוא מהמילה הלטינית “רוס-מרינוס”, כלומר “טל הים”.

הרוזמרין בזמנים העתיקים
השימוש בצמח הרוזמרין לשם הריפוי קיים כבר מאות שנים, ומוזכר בכתבים עתיקים. תאופרסטוס ודיוסקורידס המליצו עליו לבעיות קיבה וגם היפוקרטס, שהוא אבי הרפואה, המליץ להוסיף רוזמרין לבישול המזון בכדי לטפל בבעיות של הכבד והטחול.
צורת שימוש נוספת מוכרת מימי קדם היא במי הרוזמרין, כפי שנמצא בכתבים מהמאה ה-6 לספירה, לפיהם הוצא צו קיסרי המחייב גידול של שיחי רוזמרין בכל הגנים הקיסריים, לשם טיפול במקרים של כאבי ראש.
עבור המצרים היה הרוזמרין צמח אהוב מאוד, וסימנים לכך נמצאו בקברים העתיקים של מלכי מצרים, שם התגלו שרידים של הצמח. עבור היוונים והרומאים הרוזמרין נחשב לצמח קדוש, ושעל השפעותיו הקסומות נכתבו פואמות ושירים. הרוזמרין מתקשר לחיזוק הזיכרון, לחידוד הערנות ולשיפור יכולת הלימוד והחשיבה, ובשל כך שימשו ענפיו של הרוזמרין להכנת זרי קישוט לשיער.

רוזמרין למערכת העיכול
אחת מהשפעותיו העיקריות של הרוזמרין היא על מערכת העיכול, לשיפור ולהמרצת התפקוד. צמח הרוזמרין ממריץ את פעולת הכבד ומביא לשיפור תהליך העיכול כולו, הוא מחזק את הטחול ואת הלבלב, מסייע לפעולות הניקוי של הגוף ומגביר סילוק של פסולת ורעלים מגוף. הרוזמרין עוזר לחזק את שרירי מערכת העיכול ועל ידי כך הוא מסייע לטפל הן בעצירות והן בשלשולים, הוא עוזר למנוע עוויתות במעיים, מפחית גזים ומסייע לריפוי של דלקות במערכת העיכול. הרוזמרין עוזר גם לאזן ספיגה של שומנים מהמזון ומסייע לאיזון של הכולסטרול ושל השומנים בדם. השימוש ברוזמרין בצורתו הטרייה כתיבול למזון או כשמן אתרי, אז השפעתו מרוכזת וחזקה יותר.

רוזמרין לשיער בריא
כאשר מדברים על טיפול טבעי בשיער, הרוזמרין הוא הצמח הראשון שקופץ לנו לראש, ואכן, הוא אחד מהצמחים היעילים והנפלאים בכל הקשור לטיפול, לריפוי ולטיפוח של השיער ובכלל של הקרקפת.
לרוזמרין יש השפעה ממריצה על זרימת הדם אל הקרקפת, הוא משפר הזנה ומחזק את שורשי השיער והוא מאוד יעיל במניעת נשירה. בנוסף הוא מרפא את עור הקרקפת, מפחית עודף שומניות בקרקפת ומסייע להסיר ולהעלים קשקשים מהקרקפת.
שמן רוזמרין הוא יעיל מאוד גם לטיפול בכינים, הוא מסייע במניעת הידבקות, השימוש בו יהיה תמיד מדולל בשמן נשא (שמן זית, שמן שומשום או שמן חוחובה).
דרך נוספת ונעימה לטיפול בשיער היא על ידי שימוש במים הארומתיים (הידרוסול) של הרוזמרין, שהם נהדרים לשיפור ושיקום של השיער ושל הקרקפת. מי הרוזמרין מרככים את השיער ומעניקים לו ברק, מחזקים את שורשי השיער ומפחיתים נשירה, משקמים את הקרקפת, מאזנים את הפרשת השומניות בעור ומונעים גרד ואי נוחות בקרקפת.
אפשר ומומלץ להשתמש בהידרוסול של הרוזמרין גם לטיפול ולמניעה של הידבקות חוזרת בכינים (במיוחד לילדים קטנים, שהם רגישים מאוד לחומרים חזקים), ואז הידרוסול הרוזמרין מומלץ לשימוש יומיומי לאחר החפיפה והסירוק של השיער, פשוט בהתזה על השיער. לחילופין, אפשר להכין חליטה חזקה של הרוזמרין הטרי, אך זו אינה נשמרת מעבר ליום-יומיים, ויש צורך להכין טרי בכל שימוש.

סרום לשיער רוזמרין ועוד
הסרום יעיל לריפוי של עור הקרקפת, איזון של שומניות יתר, חיזוק שורשי השיער ומניעת נשירה של שערות (כמות ל-50 מ”ל(
15 מ”ל שמן שומשום
15 מ”ל שמן זית
10 מ” שמן חוחובה
10 מ”ל שמן קוקוס
4 טיפות שמן רוזמרין
4 טיפות שמן ארז
4 טיפות שמן פטשולי
4 טיפות שמן לבנדר

איך משתמשים:
מערבבים את כל המרכיבים בבקבוק זכוכית ומנערים. מורחים את השמן על הקרקפת בתנועות של עיסוי למשך מספר דקות ומשאירים על הראש למשך 1/2 שעה לפחות (אפשר אפילו כל הלילה). להשפעה יעילה, כדאי לעטוף את הראש במגבת חמה. לאחר מכן יש לשטוף היטב את השיער. מומלץ לחפוף את השיער עם שמפו טבעי.
שימוש קבוע בסרום הרוזמרין יהיה יעיל כדי למנוע את הפגיעה שנגרמת לשיער בשל השמש החזקה שקופחת בקיץ, וכמו גם להגנה גם מפני מי המלח בים ומפני הכלור בבריכה, שפוגעים בשיער, מייבשים אותו, גורמים לשבירות של השערות ואף לנשירת שיער.

לרכישת שמן רוזמרין לחץ כאן