חזרה לבלוג המילניום

רפואה סינית – צמחי מרפא

אנשים רבים שואלים את עצמם לא פעם מהם צמחי המרפא?
צמחים כשמם כן הם – צמחים ,שגדלים באזורים שונים בתנאים שונים כמו צמחים שגדלים בהרים בטמפרטורות נמוכות,צמחים שגדלים ליד הים במזג אויר לח,צמחים שגדלים במדבר בטמפרטורות גבוהות ותנאי יובש.
כמו כן ישנם חלקי הצמח השונים המשפיעים על איברים שונים,ישנם הפרחים,העלים,הגבעולים,השורשים שלכל אחד טעם שונה,טמפ’ שונה,איבר מטרה אחר.הסינים מתארים את הצמח כמו צורת האדם כאשר הפרח זה הראש לכן טיפול בחלק גוף עליון נשתמש בפרחים ובעלים של הצמח,טיפול בחלק גוף אמצעי יהיה עם גבעולים,גזעים ,וטיפול בחלק גוף תחתון יהיה בעזרת השורשים.
לכל צמח יש את הטעם שלו,הטמפרטורה שלו,האיברים בגוף שהוא משפיע עליהם.
רוב הצמחים מכילים ויטמינים כמו E,A,B ,מכילים אנטי אוקסידנטים-רעלנים,מינרלים.
לכן לקיחת צמחים באופן יומי עוזרת לתפעול מערכת החיסון,לחיזוק הדם,לניקוי הדם מרעלנים.
מהו בעצם אנטי איג’ינג? ואיך צמחים עוזרים?
ככל שהגוף נקי יותר מרעלנים שנצברים לנו בגוף מאוכל,משתיה,מעישון,מזיהום אויר
כך איכות החיים שלנו תהייה גבוהה יותר,פחות מחלות יתקפו את גופנו כיוון שמערכת החיסון חזקה יותר,פחות מחלות שמופיעות בעונות מעבר כמו אלרגיות לסוגיהן,שכן חיזוק הגוף עם צמחים תורם לחיזוק מערכת החיסון ולכן בעונות מעבר מע’ החיסון חזקה ומסוגלת להתמודד מול חיידקים ווירוסים.
“והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה” כך כתוב בספר הרמב”ם .והכוונה לצמחי המרפא שמכילים חומרים שונים שמהם לפני 5000 שנים היו מרפאים וכיום מצאו את הדרך לסנטז את החומרים הפעילים במעבדה ולהכין תרופות.
ובעצם מה ההבדל בין צמחי מרפא ותרופות?
ההבדל הוא במינונים של החומרים הפעילים,שבתרופה אחת יש חומר פעיל אחד או שניים במינונים גבוהים מאוד,ובצמחים אין רק חומר פעיל אחד אלא הרבה חומרים שונים שביחד יוצרים איזון.
איזון זו המילה ברפואה הסינית ובעצם גם של הרמב”ם הוא קרא לו שביל הזהב.
פורמולה של צמחי מרפא מורכבת מהרבה חומרים שונים פעילים ולא פעילים,הפורמולה מורכבת מאיזון טמפרטורה.כמו שמומלץ לאכול אוכל חם ומבושל גם הפורמולה יכולה להיות נטראלית או חמה או קרה בהתאם למחלה בה אנו רוצים לטפל.
פורמולה סינית מורכבת בחוכמה רבה,שילוב נכון בין הצמחים בפורמולה,טמפרטורה מתאימה לאופי הטיפול,מושלמת.
לכן היכולת של הצמחים לפגוע בכבד או בכליות הם מזערית ביותר(ישנם צמחים מזיקים ביותר ורעילים ולכן מטפל מוסמך בלבד יכול לתת מרשם לצמחי מרפא).

העור ברפואה הסינית קשור בריאות ונקרא הריאה השלישית,הריאות ברפואה הסינית
קשורות ביצירת מערכת חיסון חזקה לגוף,בניקוי רעלים דרך העור(בהזעה).
ועור טוב ובריא קשור לתזונה ונשימה טובה.
לריאות ערוץ עם החוץ והפנים של הגוף.העור תלוי בריאות,העור מקבל את האנרגיה שלו מהריאות ומוזן ומזין את הכליות,גם לכבד ולטחול יש קשר לעור ולאיכות של העור והקשר הוא לדם,מיח העצם מייצר דם וחסר דם בכבד יותר בעיות עור כמו אקזמות,אקנה,אלרגיות עור.
הפורמולה הספציפית שהכנתי לעור מכילה צמחים שתומכים גם בריאות גם בטחול וגם בכבד,צמחים שמחזקים את הריאות ועוזרים ביצירת צ’י(אנרגיה ) בגוף,עוזרים בחיזוק המערכת החיסונית,עוזרים בליחלוח העור ושמירה על הלחות והרעננות שלו.
צמחים נוספים לחיזוק בטחול שאחראי על יצירת דם וחיזוק צי’ ודם ביחד עוזרים לשמירה על עור בריא.בנוסף עוד צמחים לחיזוק הכבד שתפקידו איחסון הדם וסירקולציה בריאה בגוף,הכבד אחראי על זרימת הדם,דבר שחשוב לחיוניות העור,לחילוף חומרים טוב וחילוף של תאי עור מתים בחדשים.